Diagnoza i leczenie chlamydii

Diagnoza i leczenie chlamydii
5 (100%) 8 głosów

Obecnie młodzi ludzie są znacznie bardziej wyzwoleni niż ich rodzice będąc w ich wieku. Dotyczy to przede wszystkim znacznie większej aktywności seksualnej. Młodzi ludzie często zmieniają partnerów, przez ługi czas dorosłości prowadząc rozrywkowe życie. Jednak taki stan rzeczy posiada groźne konsekwencje, takie osoby bowiem są znacznie bardziej zagrożone chorobami wenerycznymi. Jedną z popularniejszych jest Chlamydia trachomatis.

Profilaktyka

Naukowcy do tej pory nie wynaleźli skutecznej szczepionki przeciwko tej chorobie. Dlatego aby się przed nią ustrzec, należy korzystać z antykoncepcji w postaci prezerwatyw. Szczególnie jeśli dochodzi do kontaktów seksualnych z przypadkowymi osobami. Jednak niekiedy i to nie obroni nas przed chorobą. Według statysty bowiem, bardzo duży odsetek kobiet będących w stałych związkach jest zarażonych Chlamydią. Problemem w tym przypadku nie jest niewierność partnerów, a stosowanie antykoncepcji doustnej bez uprzednich badań na choroby weneryczne. Chlamydia bowiem często przez lata nie daje objawów, można z nią zarażać po kilku latach nie wiedząc o tym. Dlatego osoby decydujące się na rozpoczęcie antykoncepcji hormonalnej a także te o bogatym życiu seksualnym, powinny wykonać badanie na Chlamydię.

Diagnozowanie

W przypadku większości osób zarażonych tą chorobą, nie daje ona żadnych objawów, jednak zdarzają się też wyjątki. Kobiety w okresie do 4 tygodni od zakażenia mogą zauważać krwawienie z pochwy podczas stosunku czy też między menstruacją, jak również wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu. Może także wystąpić pieczenie w trakcie oddawania moczu, oraz bóle miednicy czy brzucha. Panowie z kolei także mogą odczuwać dyskomfort w trakcie oddawania moczu, może się również pojawić wydzielina z penisa czy czasami zapalenie jąder. Kobiety w zaawansowanym stadium w trakcie badań mogą zauważyć nadżerki na szyjce macicy, które są na tyle niebezpieczne, że mogą przerodzić się w nowotwór.

Występują również inne objawy, jak: krwawienie z pochwy, się także krwawienie z pochwy oraz krwawienie bezpośrednio po stosunku. Czasami objawy chlamydiozy do złudzenia przypominają reumatoidalne zapalenie stawów, co utrudnia rozpoznanie choroby w początkowym stadium – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski – specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Powikłania

Jednak z uwagi na brak objawów w przypadku większości osób, najlepiej zrobić badanie na Chlamydię, szczególnie w momencie, kiedy pragniemy się ustatkować. Bowiem choroba przez lata pozostając w ukryciu, nie dość, że może przechodzić na naszych kolejnych partnerów, to może także doprowadzić do bardzo niebezpiecznych efektów ubocznych. Bakterie trachomatis, mimo iż przekazywane droga płciową, mogą podróżować po całym organizmie używając krwiobiegu. Mogą zaatakować nasz układ nerwowy czy immunologiczny, znacznie osłabiając organizm, prowadząc nawet do alergii czy astmy. W Europie nieleczona Chlamydia jest jednym z częstrzych powodów bezpłodności u dorosłych kobiet. Panie są również narażone na nowotwór w obrębie szyjki macicy. Również panowie mogą być bezpłodni w skutek zarażenia choroba, bowiem może ona doprowadzić do zapalenia najądrzy, odpowiedzialnych za produkcję plemników.

Leczenie

Jeżeli badanie na Chlamydię da wynik pozytywny, musimy czym prędzej zacząć leczenie. W tym celu należy udać się do wenerologa, który przepisze nam antybiotyki, które w krótkim czasie przegonią bakterie z naszego organizmu. W trakcie terapii farmakologicznej nie można uprawiać seksu, warto również uprzedzić o chorobie swoich byłych partnerów, aby oni również mogli zostać zdiagnozowani i wyleczeni.

2 replies on “Diagnoza i leczenie chlamydii”

  1. Weszka pisze:

    Astma często pojawia się jak już wszystkim się wydaje, że chlamydia jest już wyleczona. Najgorsze jest jednak to, że w wielu przypadkach nie da się już tego cofnąć. Astma szaleje i objawy są coraz bardziej dokuczliwe.

  2. Kola pisze:

    Ja nawet znam przypadek, że dopiero jak zdiagnozowali, że jest astma to się dowiedzieli, że pacjent chorował na chlamydię! Zwłaszcza, że wcześniej w rodzinie nie było żadnych podobnych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

21 + = 29