Leczenie raka szyjki macicy

Leczenie raka szyjki macicy
5 (100%) 13 głosów
Rakiem szyjki macicy nazywamy nowotwór, bardzo często złośliwy, rozwijający się w narządach rodnych kobiety, a dokładniej w szyjce macicy. Szyjka macicy przede wszystkim ma za zadanie utrzymanie wewnątrz macicy rozwijającej się ciąży, ale też jest drogą dla plemników, uczestniczy w usuwaniu krwi menstruacyjnej, a także zabezpiecza przed infekcjami. W szyjce macicy możemy wyróżnić tak zwane miejsce transformacji – najbardziej zewnętrzny odcinek tego narządu, gdzie spotykają się dwa rodzaje nabłonków – gruczołowy oraz płaski. To tutaj najczęściej rozwija się rak.

Jest kilka możliwości leczenia raka szyjki macicy, które są w dużej mierze uzależnione od stadium rozwoju choroby oraz umiejscowienia nowotworu.

Operacja raka szyjki macicy

Stosowana jest najczęściej, polega na usunięciu samej szyjki macicy oraz węzłów chłonnych miednicy. Ta metoda znajduje zastosowanie w momencie, kiedy stopień zaawansowania choroby nie jest duży i nie obejmuje większego obszaru, niż sama szyjka. Operacja daje kobiecie szansę na zajście w ciążę w przyszłości.

Jeśli obszar nowotworu jest większy, usunięciu podlega cała macica, tkanki wokół niej i węzły chłonne. Możemy wyróżnić operacje przez otwarty brzuch, operacje laparoskopowe oraz przezpochwowe.

Radioterapia

Taka możliwość leczenia pozostaje w momencie, kiedy wykryty nowotwór jest już w zaawansowanym stadium, które jest nieoperacyjne. Jak leczyć raka szyjki macicy promieniowaniem? Polega to na skierowaniu promieniowania niszczącego komórki rakowe na zajęte tkanki i komórki. Radioterapia zazwyczaj składa się z dwóch etapów – napromieniowania od zewnątrz oraz od wewnątrz. Konieczne jest też dobranie odpowiedniej dawki promieniowania tak, aby nie niszczyło ono tkanek prawidłowych, a więc nie uszkadzało innych narządów.

Radiochemioterapia

To stosowanie w niewielkich dawkach substancji o nazwie cisplatyna jako dodatek do samej radioterapii. Substancja ma za zadanie wzmagać efekt promieniowania jonizującego, skierowanego na guz i pomagać w niszczeniu komórek rakowych.

Chemioterapia

Samą chemioterapię w leczeniu raka szyjki macicy stosuje się dość rzadko, gdyż nowotwór ten jest relatywnie mało wrażliwy. Ten sposób leczenia, bez łączenia go z radioterapią, stosuje się najczęściej u pacjentek w bardzo zaawansowanych stadiach choroby lub w sytuacjach, kiedy są jakieś przeciwwskazania do operacji lub radioterapii.

Wprowadzane do organizmu cytostatyki powodują nie tylko niszczenie komórek rakowych, ale i zdrowych komórek, tym samym powodując spustoszenie w organizmie – uszkadzają zdrowe, dzielące się komórki, błony śluzowe, a także szpik kostny.

Jak wykryć raka szyjki macicy, jakie są rokowania?

Rak szyjki macicy we wczesnym stadium nie daje praktycznie żadnych objawów, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badania cytologicznego – co najmniej raz na 3 lata. Tak naprawdę, tak jak w przypadku każdego innego nowotworu, im wcześniej zostanie on wykryty, tym większa szansa na całkowite wyleczenie pacjentki i lepsze rokowania.

2 replies on “Leczenie raka szyjki macicy”

  1. Jenek pisze:

    A ja będę wszystkie kobiety namawiał do operacyjnego leczenia raka szyjki macicy. W większości przypadków jest to spowodowane tym, że po takiej operacji po prostu można spokojnie zajść w ciążę i wcale nie jest to ewenement, ale efekt wielu operacji. Przy innych rodzajach leczenia nie zawsze jest to możliwe.

  2. Zwykla pisze:

    Operacja to po prostu wycięcie. Nazywajmy rzeczy po imieniu. Leczenie raka szyjki macicy to po prostu wycinanie fragmentów ciała, które są zaatakowane przez raka szyjki macicy. A jak się wytnie za dużo to już o ciąży możesz sobie najwyżej pomarzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 5 = 2