Objawy raka szyjki macicy

Objawy raka szyjki macicy
5 (100%) 15 głosów
Rak szyjki macicy to nowotwór, który rokrocznie powoduje śmierć wielu Polek. Znajomość jego pierwszych objawów pozwala na podjęcie właściwego leczenia, odpowiedniego do sytuacji w zakresie wielkości nowotworu i jego lokalizacji.

Rak szyjki macicy w początkowym stadium

W początkowym stadium swojego rozwoju, rak szyjki macicy objawy daje znikome. Ciężko jest wykryć to schorzenie, jeśli nie wykonuje się regularnych badań u ginekologa. Jako pierwsze, wczesne objawy raka szyjki macicy można zakwalifikować krwawienie, które pojawia się między miesiączkami (u kobiet, które nie przeżywają jeszcze menopauzy), a także znaczne zwiększenie obfitości miesiączek oraz pojawienie się krwawienia w trakcie stosunku. Równie charakterystyczne objawy raka szyjki macicy to krwiste upławy.

W przypadku wystąpienia takich objawów, warto jest udać się do ginekologa. Odpowiednio szybko zdiagnozowany rak szyjki macicy daje obecnie bardzo duże szanse na jego wyleczenie.

Rak szyjki macicy w stadium inwazyjnym

Brak reakcji na pierwsze, potencjalne objawy raka szyjki macicy, może się skończyć bardzo poważnymi konsekwencjami w postaci sporego rozrostu nowotworu. Osoba, która jest już w stadium inwazyjnym raka szyjki macicy, cierpi bardzo często na bóle występujące w dolnej części podbrzusza, a także bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej pleców, obrzęk kończyn dolnych oraz problemy związane z oddawaniem moczu.

Niestety na tym etapie osoba poddawana diagnozie lekarskiej posiada już problem w zakresie niedrożności jelit, a nawet niewydolności nerek i bardzo ciężko jest już wówczas doprowadzić do skutecznego wyleczenia się z raka szyjki macicy. Jego działanie ma już wówczas tylko destrukcyjny wpływ na organizm sprawiając, że leczenie jest ukierunkowane tylko na łagodzenie objawów i poprawienie jakości życia.

Jak można wykryć raka szyjki macicy?

Rak szyjki macicy to nowotwór, który może zostać wykryty obok wywiadu z pacjentem, przez popularne badanie – cytologię. To badanie polega na pobraniu, za pomocą specjalnej szczoteczki, wydzieliny z pochwy. Z wykorzystaniem cytologii możliwe jest wykrycie tego schorzenia jeszcze w jego przedinwazyjnej formie. Pozwala to na zwiększenie szans na skuteczne wyleczenie się. Oprócz tego lekarz ginekolog może zaproponować także skolposkopię. Skolposkopia polega na oglądaniu macicy poprzez oświetlenie szyjki macicy za pomocą specjalnego aparatu, co pozwala na zwiększenie szans na wykrycie szeregu nieprawidłowości.

Rokowania w zakresie wyleczenia raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy to nowotwór, który daje niemal 99% szans na wyleczenie w fazie rozwoju przedinwazyjnego. Gdy jednak dochodzi do drugiej fazy rozwoju raka szyjki macicy, szanse na skuteczne wyleczenie spadają już tylko do 50%. Dlatego tak niezwykle istotna jest profilaktyka w tym zakresie, polegająca na wykonywaniu regularnych badań u ginekologa. Umiejętność przezwyciężenia wstydliwości przed wizytą u ginekologa jest więc w stanie uratować życie kobiety, która nie jest często nawet świadoma tego, że dopadł ją nowotwór.

2 replies on “Objawy raka szyjki macicy”

  1. iglo pisze:

    Rak szyjki macicy byłby znacznie łatwiej wykrywalny, gdyby kobiety częściej badały się u ginekologa. Niestety, wciąż wiele pań idzie na kontrolę dopiero wtedy, gdy zaczynają się upławy lub inne objawy. A wtedy to już jest naprawdę późno.

  2. Bourne pisze:

    To normalne nie tylko w Polsce. Chyba wszyscy się zgodzimy, że wizyta u ginekologa nie jest niczym przyjemnym, nawet jak jest on bardzo delikatny. W żadnym z przypadków nie szłam z radością na takie badanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 32 = 36