Profilaktyka raka szyjki macicy

Profilaktyka raka szyjki macicy
5 (100%) 14 głosów
Rak szyjki macicy to choroba bardzo poważna i groźna. W zaawansowanym stadium jest ona ciężka do wyleczenia i obarczona dużym ryzykiem śmierci pacjentki. Co istotne jednak, nowotwór ten łatwo zdiagnozować na wczesnym etapie, na którym jest w zasadzie w stu procentach wyleczalny. Aby tak się jednak stało, konieczne jest regularne badanie. Jeszcze lepszym pomysłem jest profilaktyka, która mocno ograniczy możliwość wystąpienia choroby.

Jak nie zachorować na raka szyjki macicy

Rzecz jasna najlepszą metodą zapobiegania chorobie jest całkowite wyeliminowanie jej najczęstszej przyczyny. Za blisko sto procent przypadków nowotworu odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Jest on bardzo zaraźliwy, w przypadku nosicielstwa nie istnieje też na niego lekarstwo – można liczyć wyłącznie na to, że organizm sam zwalczy przeciwnika. Można zadziałać jednak dużo wcześniej i zaszczepić się – licząca trzy dawki szczepionka przeciwko HPV sprowadza ryzyko zarażenia najbardziej niebezpiecznymi odmianami wirusa do absolutnego minimum.

Kiedy szczepić się na HPV

Aby szczepienie było skuteczne, należy je jednak podać już w wieku dziecięcym – przed rozpoczęciem współżycia. Nie zawsze mamy taką możliwość i z problemem stykamy się po raz pierwszy już po inicjacji seksualnej. Profilaktyka nowotworu szyjki macicy powinna w tej sytuacji polegać głównie na prowadzeniu ustabilizowanego życia seksualnego. Przed HPV nie chroni niestety nawet prezerwatywa, toteż w przypadku zbliżenia z osobą zarażoną, zabezpieczenie to może okazać się nieskuteczne. Należy zatem unikać przygodnych kontaktów seksualnych z nieznajomymi.

Aby nie dotknął nas rak szyjki macicy profilaktyka musi być prowadzona w zasadzie przez całe życie. Wirusem zarazić można się w każdym wieku. Bez uprzedniego szczepienia nie jesteśmy w stanie w stu procentach wyeliminować głównej przyczyny problemu. Możemy jednak działać, będąc nawet obarczonymi ryzykiem. Nie można w takiej sytuacji bać się wizyty u ginekologa.

Trzeba wykonywać regularne badania – zwłaszcza cytologię. Jest to badanie proste, nieinwazyjne, dające za to bardzo duże możliwości w celu wykrycia ewentualnej choroby na bardzo wczesnym etapie. Stadium przednowotworowe to moment, kiedy choroby można się pozbyć szybko i względnie bezboleśnie – do zdrowia wraca się w wyniku krótkiej rekonwalescencji.

Badania ginekologiczne to podstawa

Oczywiście profilaktyka raka szyjki macicy musi być też uzupełniana o inne czynniki. Sporadyczne przypadki choroby wynikają z zaniedbań higieny okolic intymnych. Regularna pielęgnacja to kwestia nie tylko estetyczna, ale też zdrowotna.

Część kobiet nie chodzi do ginekologa z poczucia wstydu. Część pań nawet przeczuwa problem, nie wybiera się jednak do lekarza z obawy o potwierdzenie złej diagnozy. Choroba, zwłaszcza tak poważna, to oczywiście zawsze bardzo kiepska wiadomość. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że jak rzadko kiedy, czas tu naprawdę ma ogromne znaczenie. Odpowiednie nastawienie psychiczne i świadomość tego faktu również należy zaklasyfikować jako profilaktykę nowotworu. Dobrze zorientowana w tej tematyce kobieta to już połowa sukcesu.

2 replies on “Profilaktyka raka szyjki macicy”

  1. pańcia pisze:

    Ja z doświadczenia mogę powiedzieć, że więcej niż 5 partnerów seksualnych w życiu kompletnie nic nie wnosi. Lepiej mieć jednego stałego a nie szukać udawanego szczęścia i obietnic bez pokrycia. Dzięki temu nie ma potem ryzyka raka szyjki macicy, albo znacząco ono po prostu maleje.

  2. Urbi et Orbi pisze:

    No pięknie się pochwaliłaś, ale czy na pewno jest czym? Przeciętna kobieta w Polsce zapewne ma maksymalnie trzech, a ideałem byłoby mieć jednego. Więc nie dziwi mnie, że potem pojawia się rak szyjki macicy, a wirus HPV lata jak grypa po przedszkolu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

52 + = 53