Przewlekłe zapalenie zatok

Przewlekłe zapalenie zatok
5 (100%) 19 głosów

Zapalenie zatok o charakterze przewlekłym, obojętnie czy jest to zapalenie zatok przynosowych czy też zapalenie zatok szczękowych, jest schorzeniem, w którego leczeniu trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Jakie są przyczyny przewlekłego zapalenia zatok?

Główne przyczyny przewlekłego zapalenia zatok to często nawracające infekcje wirusowe, wywołujące obrzęk błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych i szczękowych. Oprócz tego, na przewlekłe zapalenie zatok narażone są także osoby cierpiące na alergie i na astmę oskrzelową, osoby posiadające problemy z zębami (w szczególności mowa o próchnicy) oraz osoby ze skrzywioną przegrodą nosową lub posiadające wady anatomiczne kości czaszki.

Objawy przewlekłego zapalenia zatok

Istnieje szereg znanych objawów przewlekłego zapalenia zatok. W szczególności charakterystycznym objawem tego schorzenia jest wodnisty lub ropny wyciek z nosa, który bardzo ciężko jest zahamować. Nos przestaje być drożny i pojawiają się problemy z węchem. Stosunkowo często pojawiają się także uczucie zatkania ucha i problemy ze słuchem. Jeśli chodzi o inne objawy zapalenia zatok, jego przewlekłej formie towarzyszą również dolegliwości bólowe w okolicach czoła i oczodołów. Bóle nasilają się przy wysiłku fizycznym oraz w trakcie pochylania się. Są one ponadto uzależnione od pory dnia. Najczęściej występują one bowiem w godzinach porannych.

Definicja przewlekłego zapalenia zatok

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych to jego odmiana, która utrzymuje się przez okres co najmniej 3 miesięcy. O przewlekłej odmianie zapalenia zatok przynosowych można jednakże mówić także w przypadku występowania co najmniej czterech 10-dniowych epizodów ostrego zapalenia zatok w skali jednego roku.

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok

W leczeniu przewlekłego zapalenia zatok stosuje się płukanie jamy nosowej z wykorzystaniem roztworu 0,9% soli kuchennej oraz leki w formie glikokortykosteroidów. Oprócz tego, bardzo często korzysta się z irygacji zatok z wykorzystaniem specjalnych zestawów, które można nabyć w aptece. Dużą poprawę przynoszą również nawilżające maści posiadające witaminę A i E, stosowane bezpośrednio na nos i inne miejsca na twarzy. Gdy tego typu leczenie nie pomaga, wymagane jest dodatkowe badanie, najlepiej komputerowe, po którym lekarz zwykle kieruje osobę cierpiącą na przewlekłe zapalenie zatok, na leczenie chirurgiczne. Niekiedy jedynie operacja jest w stanie zlikwidować problem zapalenia zatok.

Powikłania związane z przewlekłym zapaleniem zatok

Nieleczone lub też leczone w nieodpowiedni sposób przewlekłe zapalenie zatok może prowadzić do bardzo groźnych powikłań. Oprócz zapalenia kości i szpiku kostnego może bowiem w takim przypadku dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub do zapalenia mózgu. Są to już chorzenia, które stanowią poważne zagrożenie dla życia. Przewlekłego zapalenia zatok nie można więc w żaden sposób lekceważyć. Już pojawienie się pierwszych objawów, które mogą świadczyć o wystąpieniu tego schorzenia, powinno skłonić do odbycia dokładnej konsultacji z lekarze.

Zapalenie zatok – przyczyny, objawy i leczenie

2 replies on “Przewlekłe zapalenie zatok”

  1. prądzik pisze:

    Zapalenie zatok u dziecka trzeba niestety często leczyć antybiotykami. Dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby nie dopuścić do zapalenia zatok. Wtedy będzie można spokojnie leczyć katar i nie będzie trzeba brać leków żeby nie zaburzać całej gospodarki hormonalnej.

  2. dr Clown pisze:

    Łatwo się mówi, ale co powiedzieć jak nawet dorośli nie potrafią zapobiegać chorobom, a co dopiero dzieci. Zapalenie zatok to jednak nie zawsze norma, trzeba mieć inklinacje do takiej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 6 =