Przyczyny raka szyjki macicy

Przyczyny raka szyjki macicy
5 (100%) 14 głosów
Przyczyny raka szyjki macicy zostały obecnie nieco lepiej poznane, dlatego coraz częściej wdraża się działania profilaktyczne przeciwko tej chorobie. Nie oznacza to jednak, że możliwe jest obecnie całkowite zapobieganie wystąpienia raka szyjki macicy. Dlatego oprócz profilaktyki w zakresie wystąpienia komórek nowotworowych niezbędne jest również wykonywanie badań przesiewowych w postaci cytologii. Co warto wiedzieć o przyczynach raka szyjki macicy?

W przypadku takiego schorzenia, jak rak szyjki macicy przyczyny mogą być różne. Jednak za najważniejszy czynnik, który może wywoływać tę chorobę uważa się wirus HPV. Wirus brodawczaka ludzkiego, a właściwie przewlekła infekcja spowodowana działaniem tego wirusa, może sprawić, że dojdzie do powstania raka szyjki macicy.

Szczepionka na raka szyjki macicy

Dlatego też obecnie propaguje się szczepionki, które mają zapobiec infekcji wirusem. Należy jednak pamiętać, że szczepienie jest skuteczne tylko w przypadku osób, które wcześniej nie miały kontaktu z tym drobnoustrojem. W innej sytuacji szczepionka nie będzie skuteczna.

Obecnie wiadomo, że szczepieniom nie powinny poddawać się wyłącznie młode dziewczyny, ale także chłopcy. Mężczyźni często są nieświadomymi nosicielami wirusa HPV. U mężczyzn ten drobnoustrój nie wywołuje żadnych objawów, dlatego podczas stosunku seksualnego może dojść do zakażenia.

Jak zapobiec rakowi szyjki macicy

Przyczyna raka szyjki macicy w stopniu zaawansowanym to przede wszystkim niechęć do poddawania się badaniu cytologicznemu. Zapobieganie rakowi szyjki macicy w stopniu zaawansowanym polega na regularnym wykonywaniu badań, które pozwalają na wykrycie zmian już w pierwszym stadium. To pozwala na zastosowanie mniej inwazyjnych metod leczenia. Warto pamiętać, że rak szyjki macicy w pierwszym stadium nie wywołuje żadnych dolegliwości, a zmiany są widoczne jedynie pod mikroskopem. Wymienione metody są najlepszą metodą profilaktyki w przypadku tej choroby.

W ramach profilaktyki przeciwko rakowi szyjki macicy, warto również unikać innych możliwych przyczyn występowania. Czynnikami, które mogą przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy, są między innymi palenie papierosów oraz niedostateczne dbanie o higienę intymną. Ogólnie niezdrowy tryb życia, który sprzyja niedoborom witamin, również może przyczynić się do wystąpienia złośliwych nowotworów.

Zmianom nowotworowym szyjki macicy sprzyja również długotrwałe przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej. W takim przypadku dobrze jest pamiętać, że po dwóch latach przyjmowania tabletek, dobrze jest zrobić przerwę i wykorzystywać w tym czasie inne metody, które nie wpływają na gospodarkę hormonalną organizmu. Warto również omówić ryzyko z lekarzem ginekologiem.

Osobami bardziej narażonymi na choroby nowotworowe są chorzy na schorzenia przewlekłe, zwłaszcza jeśli wywołuje to obniżenie odporności. Wśród przyczyn wymienia się zwykle również wczesne rozpoczęcie współżycia oraz dużą liczbę partnerów seksualnych. Ostatnie dwa czynniki zwiększają możliwość przewlekłej infekcji wirusem HPV, który wywołuje nowotworowe zmiany.

2 replies on “Przyczyny raka szyjki macicy”

  1. kolorowy pisze:

    Wszędzie słyszę i czytam, że nasza nauka i w ogóle lekarze NIE wiedzą jaka jest geneza nowotworu. Nikt nie zbadał co konkretnie powoduje raka. Ale w przypadku raka szyjki macicy rzekomo wiadomo, więc albo lekarze mówią to na czuja, albo coś tu nie gra.

  2. genetyk pisze:

    Tak dokładnie i wprost to jeszcze nikt nie udowodnił wpływu wirusa HPV na powstawanie raka szyjki macicy. Ale jeśli przy każdym takim nowotworze wykrywa się też wirusa HPV, to nic dziwnego, że środowisko naukowe te dwa fakty powiązało. Nie trzeba wiedzieć dokładnie jak coś działa, żeby wiedzieć co wpływa na coś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 3