Rak przedinwazyjny szyjki macicy

Rak przedinwazyjny szyjki macicy
4.9 (97.14%) 21 głosów
Rak szyjki macicy nadal jest przyczyną śmierci wielu kobiet. Jednak wcale nie musi być to choroba śmiertelna. Do zgonu doprowadzają zwykle zaawansowane zmiany, które dają przerzuty i są o wiele trudniejsze w leczeniu. Jednak początkowe zmiany można obecnie leczyć w sposób skuteczny. Całkowite wyleczenie w przypadku wykrycia zmian w tak zwanym I stadium, jest niemal pewne. W jaki sposób rak przedinwazyjny szyjki macicy jest wykrywany i leczony?

Przedinwazyjny rak szyjki macicy obejmuje jedynie nabłonek, występujący w szyjce macicy. Zazwyczaj jest to ograniczona zmiana, nieprzekraczająca kilku milimetrów. W celu określenia, czy jest ona nowotworem złośliwym, konieczne jest przeprowadzenie cytologii i zbadania pobranej próbki pod mikroskopem. Dopiero wtedy da się określić, czy rzeczywiście jest to rak szyjki macicy.

Takie stadium raka najłatwiej jest leczyć. Tego typu nowotwór złośliwy nazywany jest przedinwazyjnym, ponieważ w celu jego leczenia nie trzeba wykonywać zabiegów chirurgicznych. Leczenie opiera się całkowicie na farmakoterapii. To bardzo dobra wiadomość dla kobiet, ponieważ dalsze stadia raka wymagają zazwyczaj chirurgicznego usunięcia zmian. W przypadku zaawansowanego raka bywa konieczne wycięcie macicy oraz najbliżej położonego węzła chłonnego.

Cytologia przede wszystkim

Przedinwazyjny rak szyjki macicy oznaczany jest zwykle jako 0 lub I. Zmiany tego typu różnią się często niewiele od siebie. W późniejszych stadiach leczenie musi być bardziej zaawansowane i zmniejszają się szanse na pełne wyjście z tej choroby. By uchwycić złośliwy nowotwór szyjki macicy w takim stadium, badanie cytologiczne powinno być wykonywane co roku. Po dwudziestym piątym roku życia powinno się wykonywać badanie cytologiczne maksymalnie co dwa lata.

Jedyną możliwością uchwycenia raka w tym stadium jest regularne poddawanie się badaniom cytologicznym. Jednak obecnie stosuje się również profilaktykę w postaci szczepionki przeciwko wirusowi HPV. To ten drobnoustrój często bywa bezpośrednią przyczyną wystąpienia nowotworu. Choć obecnie profilaktyka często obejmuje jedynie szczepienie młodych kobiet, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia, to takiej profilaktyce powinni być poddawani również chłopcy. Warto to rozważyć, ponieważ często to mężczyźni są nosicielami wirusa HPV. Szczepienie powinno zapobiegać nosicielstwu i nieświadomemu zarażania partnerek.

Nie każdy przypadek jest taki sam

Przedinwazyjny rak szyjki macicy jest w pełni wyleczalny i raczej nie bywa śmiertelny. Trzeba jednak pamiętać, że w wielu przypadkach tego typu choroby mogą rozwijać się szybciej. Tak dzieje się w sytuacji, gdy dana kobieta ma na przykład obniżoną odporność, co zdarza się w przypadku niektórych chorób przewlekłych. Dlatego też szanse na wyleczenie przedinwazyjnego raka szyjki macicy określa się zwykle jako sto procent, ale czasem także jako dziewięćdziesiąt. Lekarz musi brać pod uwagę nie tylko stopień zaawansowania raka, ale także wiek pacjentki oraz występujące choroby przewlekłe, jak również to, czy kobieta jest w ciąży. Wszystko to ma wpływ na skuteczność leczenia.

2 replies on “Rak przedinwazyjny szyjki macicy”

  1. lekarz pisze:

    Drogie panie, bardzo proszę abyście regularnie robiły badania cytologiczne i to się chwali, ale naprawdę nie trzeba już następnego dnia rano po wizycie wydzwaniać czy wszystko jest w porządku. Po pierwsze – wyniki cytologii to nie 5 minut, a nie jesteście jedynymi Pacjentkami. A po drugie, najważniejsze – na pewno do Was zadzwonimy, gdyby był jakiś problem. Dziękuję.

  2. Sonia pisze:

    Ojejejejej, może jeszcze jaśnie panu o którejś konkretnie godzinie nie przeszkadzać w pracy? Chyba musisz być strasznie sfrustrowanym człowiekiem, skoro takie głupoty w internecie wypisujesz. I na pewno nie nadajesz się na lekarza, bo widać że dla ciebie rak szyjki macicy u kobiety to nic takiego i nie ma się czym przejmować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

51 − 49 =