Rak szyjki macicy a ciąża

Rak szyjki macicy a ciąża
5 (100%) 11 głosów
Obecnie bardzo dużo choruje na różnego rodzaju nowotwory. Jest to choroba cywilizacyjna naszych czasów, z którą wielu z nas się zmaga. Jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet jest rak szyjki macicy. Często może pojawić się również w ciąży. W jaki sposób go rozpoznać oraz jak wygląda leczenie w tym przypadku?

Jak podają wyniki najnowszych badań, przeprowadzonych przez specjalistów wśród kobiet, jedna na 1200 do 2200 choruje na raka szyjki macicy. Jest to w ostatnim czasie jeden z najbardziej popularnych nowotworów, na który choruje coraz więcej pań. Niestety może on również pojawić się w trakcie ciąży. Zatem czy nosząc pod sercem dziecko i dowiadując się o takiej chorobie, powinniśmy wpadać w panikę?

Ciąża nie ma wpływu na raka szyjki macicy

Kobiety ciężarne, które chorują na raka szyjki macicy, bardzo często mają wiele wątpliwości. Przede wszystkim nie wiedzą czy w takiej sytuacji donoszenie ciąży będzie możliwe oraz w jaki sposób zachowa się ich organizm. W takiej sytuacji z pewnością nie powinnyśmy od razu wpadać w panikę, ponieważ stres może zaszkodzić naszemu dziecku. Warto pamiętać, iż ciąża w żaden sposób nie wpływa na rozwój nowotworu. Jak pokazują najnowsze badania często zdarza się, iż formy nowotworów, które obecnie występują u kobiet ciąży, są bardzo podobne do nowotworów występujących u kobiet nieciężarnych.

Bardzo często zdarza się również, iż wiele kobiet dowiaduje się o raku szyjki macicy dopiero w ciąży. Jest to bardzo często spotykane, ponieważ wcześniej wiele kobiet nie ma czasu na wykonywanie systematycznych badań. Z tego względu dopiero kobieta ciężarna dowiaduje się o zagrożeniu, jakie może na nią czekać. W internecie, wpisując frazy na przykład „rak szyjki macicy a ciąża” lub też „ciąża a rak szyjki macicy” możemy znaleźć bardzo wiele przydatnych wskazówek, dzięki którym dowiemy się, co powinniśmy robić w takiej sytuacji, ale też kompletnych bredni. Zatem co należy zrobić w przypadku ciąży, gdy dowiadujemy się o chorobie nowotworowej szyjki macicy?

Co po diagnozie raka szyjki macicy

Przede wszystkim gdy dowiemy się o raku szyjki macicy w ciąży, powinnyśmy trafić pod opiekę odpowiednich specjalistów. Takie leczenie będzie przeprowadzał specjalnie dobrany zespół, który będzie złożony z lekarzy, takich jak lekarz ginekolog-onkolog oraz specjalista medycyny matczyno-płodowej, a także neonatolog i histopatolog, jak również anestezjolog. Kolejnym krokiem będzie ocena naszej zmiany chorobowej. Jeżeli nie jest ona duża i węzły chłonne nie zostały zajęte, zmiana będzie pod obserwacją aż do porodu. W innym przypadku zostaje ona wycięta.

Rak szyjki macicy podczas ciąży jest bardzo niebezpieczny. Jednak należy pamiętać, iż jeżeli tego typu zmiana zostanie wykryta odpowiednio szybko, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo jej szybkiego wyleczenia.

Niestety, kobiety w ciąży są tak samo narażone na powstanie nowotworu w tym miejscu, jak kobiety, które nie oczekują na poród dziecka. Należy mieć świadomość, iż jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów. Z tego powodu powinniśmy udać się jak najszybciej do odpowiedniego specjalisty, który dokładnie będzie wiedział w jaki sposób powinien z nami postępować.

2 replies on “Rak szyjki macicy a ciąża”

  1. Ewa B. pisze:

    Najgorzej poznać diagnozę raka szyjki macicy jak się już jest w ciąży. Ale przede wszystkim psychicznie, bo człowiek ma burzę hormonów i z jednej strony martwi się o dziecko, które może zachorować i co by lekarz nie mówił, to i tak kobieta będzie się bardzo przejmować.

  2. Ewa pisze:

    Oj wierz mi, że może być gorzej. Rak szyjki macicy pojawia się u młodych dziewczyn, a to może oznaczać nie tyle kłopoty w ciąży tylko praktycznie brak szans na to, że w ciążę kiedykolwiek w ogóle zajdą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − 12 =