Rokowania przy raku szyjki macicy

Rokowania przy raku szyjki macicy
5 (100%) 13 głosów
Rak szyjki macicy nadal pozostaje schorzeniem, które uważane jest za śmiertelne. Dzieje się tak głównie z powodu niechęci kobiet do badań, pozwalających na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium. Dlatego gdy wykrytym schorzeniem jest rak szyjki macicy rokowania często nie są najlepsze. Co warto wiedzieć o raku szyjki macicy i jakie są rokowania w przypadku tej choroby?

Trudno jest określić długość życia przy raku szyjki macicy. Za w pełni wyleczalną uznawana jest zmiana, która jest widoczna jedynie pod mikroskopem. Tego typu komórki są wykrywane jednak tylko przy badaniach przesiewowych – nie występują wtedy jeszcze żadne objawy, które mogłyby wskazywać na istnienie raka szyjki macicy.

Im wcześniej zacznie się leczenie, tym lepiej

Jeśli pojawią się dolegliwości takie jak ból podbrzusza oraz plamienia między miesiączkami oraz po stosunku seksualnym, często wskazuje to na rozwinięcie się zmian. W takich przypadkach zwykle nie wystarczy leczenie farmakologiczne – konieczny jest także zabieg chirurgiczny. Operacja w przypadku bardziej zaawansowanej choroby może obejmować wycięcie szyjki macicy oraz macicy i okolicznych węzłów chłonnych. Wraz ze stopniem rozwoju raka szyjki macicy, zmniejsza się szansa na wyleczenie, dlatego tak istotne jest, by wykryć zmiany jak najszybciej.

Rokowania zależne od stadium raka szyjki macicy

Największe szanse na wyleczenie są wtedy, gdy stadium raka oznaczone jest jako I. Na dalszych etapach, to znaczy II i III, gdy następują przerzuty na inne narządy, w tym na węzły chłonne, szansa na wyleczenie zmniejsza się, a możliwość przeżycia z chorobą jeszcze pięciu lat wynosi od 85 do 70%.

W stadium najbardziej zaawansowanym, nie tylko istnieje bardzo niewielka szansa na wyleczenie choroby, ale także zmniejsza się możliwa długość życia. W takim stadium mówi się, że osoba dotknięta tym nowotworem ma jeszcze tylko pięć miesięcy życia.

Wiek i ciąża zmniejszają szanse wyleczenia

Rokowania przy raku szyjki macicy mogą być gorsze także z powodu innych występujących chorób. Szanse na wyleczenie są mniejsze u kobiet starszych oraz u kobiet w ciąży. Dlatego tak istotne jest poddawanie się badaniom przesiewowym również w późniejszym wieku. Najwięcej przypadków raka szyjki macicy notuje się wśród kobiet w wieku średnim, dlatego w tym okresie szczególnie należy pamiętać o regularnym wykonywaniu cytologii.

Cytologia to najczęściej wykorzystywane badanie w przypadku profilaktyki raka szyjki macicy. Powinny poddawać się jej kobiety w każdym wieku. W celu zapobiegania nowotworowi tego typu, konieczne jest wykonywanie badania po 25. roku życia – w tym okresie zazwyczaj wzrasta szansa na zachorowanie.

Unikanie czynników, które mogą przyczyniać się do powstania raka, jest często niemożliwe. Warto jednak pamiętać, że duża liczba partnerów seksualnych oraz brak należytej higieny często może być powodem tego typu nowotworu. Możliwe jest również rozwinięcie się raka z nieleczonych nadżerek. Nadżerki także są wykrywane przy okazji badania cytologicznego, dlatego warto wykonywać je profilaktycznie raz w roku. Obecnie nadal na raka szyjki macicy umiera w Polsce ponad tysiąc kobiet rocznie.

2 replies on “Rokowania przy raku szyjki macicy”

  1. Mona pisze:

    Cytologię powinno się wykonywać regularnie już po 20 roku życia. A jak się intensywnie współżyje, to nawet znacznie wcześniej. Tu nie ma żartów, bo w przypadku nowotworu szyjki macicy nie można sobie pozwolić na to, żeby zdiagnozować raka za późno, bo wtedy to nawet najlepszy lekarz nie pomoże.

  2. złota pisze:

    Złota zasada – im częściej w łóżku z facetami, tym częściej na fotelu ginekologicznym. I nie chodzi mi o jakieś choroby czy inne kłopoty, ale o to, że każda kobieta powinna regularnie odwiedzać ginekologa nie tylko dla swojego zdrowia ale też psychicznego komfortu żeby się nie zastanawiać nie wiadomo nad czym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 1 =