Szczepionka na raka szyjki macicy

Szczepionka na raka szyjki macicy
5 (100%) 14 głosów
Nowotwór szyjki macicy to, obok raka piersi, jedna z najczęstszych i najpoważniejszych chorób, dotykających kobiety w Polsce. Statystyki są nieubłagane – każdego roku na ten typ raka zapada blisko cztery tysiące kobiet, z których mniej więcej połowa umiera.

Bardzo istotną kwestią jest fakt, że profilaktyka i wyleczalność tego nowotworu są w Polsce na dużo niższym poziomie, niż na Zachodzie Europy. A przecież mimo, że groźny, to rak szyjki macicy jest jednocześnie jednym z tych problemów, któremu przy odpowiednim podejściu łatwo zapobiec. Aby drastycznie zminimalizować ryzyko zachorowania, warto skorzystać z możliwości, jakie daje szczepionka przeciwko rakowi szyjki macicy.

Szczepionka już u dzieci

Profilaktycznie szczepimy się przeciwko wielu chorobom, uznajemy to za naturalną sprawę. Z niewiadomych przyczyn jednak w powszechnej świadomości rodziców nie figuruje ochrona przed nowotworem szyjki macicy. Mowa tu o rodzicach, ponieważ szczepionkę tę należy podać przed rozpoczęciem życia seksualnego – najlepiej około 11-12. roku życia.

Szczepionka na raka szyjki macicy to nieprecyzyjna nazwa. Nie chroni ona przed samą chorobą, ale przed jej zdecydowanie najczęstszym powodem – wirusem brodawczaka ludzkiego. Ten niezwykle aktywny i zaraźliwy wirus odpowiada za blisko sto procent zachorowań na ten nowotwór. Jednocześnie powoduje też guzy innych części ciała – takich jak gardło czy odbyt. Tym bardziej warto wiedzieć o możliwości chronienia się przed tym niezwykle groźnym przeciwnikiem.

Trzy dawki szczepionki na raka szyjki macicy

Aby nie wystąpił rak szyjki macicy szczepionka powinna być podana w dzieciństwie – na bardzo wczesnym etapie życia. Co ważne, szczepienie takie zawiera trzy dawki i jest rozłożone w czasie. Druga dawka powinna zostać podana około dwóch miesięcy po pierwszej. Trzecia, ostania po kolejnych sześciu miesiącach. Obecnie w Polsce stosowane są trzy typy szczepienia, chroniące przed różnymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego. Cechą wspólną każdej z nich jest ochrona przed najbardziej agresywnymi i niebezpiecznymi typami – HPV 16 oraz HPV 18.

Co istotne, szczepionka ta bardzo rzadko powoduje jakiekolwiek efekty uboczne. Złożona jest on ze składników uodparniających i powodujących, że zaszczepiony nabywa odpowiednie antygeny – nie są to jednak organizmy żywe. Sporadycznie mogą się pojawić objawy miejscowe, takie jak zaczerwienienie w miejscu wkłucia. Są one jednak przejściowe i niegroźne. Oczywiście w przypadku poważniejszych problemów, które mogą być związane ze szczepionką, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem oraz w skrajnej sytuacji zrezygnować z przyjęcia kolejnej dawki.

Różne opinie wśród lekarzy występują na temat tego, jak długo szczepienie jest skuteczne. Na pewno jest to minimum osiem lat, co potwierdzają badania. Prawdopodobnie jest to okres o wiele dłuższy – aby jednak mieć pewność stałej ochrony przed wirusem, warto po mniej więcej ośmiu, dziesięciu latach powtórzyć szczepienie. Powinno się ono odbyć na tych samych zasadach, co poprzednio, czyli w trzech dawkach.

2 replies on “Szczepionka na raka szyjki macicy”

  1. Vera pisze:

    W Poznaniu nie da się kupić na własną rękę szczepionki na raka szyjki macicy czy li de facto na wirus HPV. Co innego programy, a co innego latania po aptekach. Nigdzie tego cholerstwa nawet zamówić nie mogłam, bo nie było w hurtowniach i tak dalej. Okazało się, że pojedynczych nawet nie sprowadzali, a na zawiązywanie komitetów w szkole i jakieś zakładanie nogi na głowy to już pary nie miałam.

  2. Pam pisze:

    W Gdyni znacznie lepiej. Szczepionka na HPV od bodaj dwóch lat jest fundowana przez miasto dziewczynkom. Po kolei dostają wszystkie roczniki. Jest to darmowe i nieobowiązkowe, ale większość jednak korzysta, bo wie, że to może tylko pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

58 + = 62