Wczesne objawy raka szyjki macicy

Wczesne objawy raka szyjki macicy
5 (100%) 18 głosów
Rak szyjki macicy to poważna choroba nowotworowa, na którą z roku na rok choruje coraz więcej Polek. Problem jest o tyle niebezpieczny, że nawet około połowa kobiet w naszym kraju w ciągu życia zetknie się z bardzo niebezpiecznym wirusem brodawczaka ludzkiego, którego niektóre typy odpowiadają za ponad dziewięćdziesiąt procent przypadków nowotworu szyjki macicy. W zdecydowanej większości przypadków organizm samodzielnie poradzi sobie z przeciwnikiem – jednak część z nich zakończy się rozwojem raka.

Im wcześniej wykryjemy raka szyjki macicy, tym większa szansa na wyleczenie. W tzw. stadium przedrakowym, które łatwo zdiagnozować na podstawie prostej cytologii, wystarczy niewielki zabieg, który zapewni pacjentce powrót do pełni zdrowia.

Rozpoznaj raka szyjki macicy

Nowotwór ten jest podstępny również z tej przyczyny, że nie daje specyficznych symptomów, charakterystycznych tylko dla tej choroby. Oczywiście rak szyjki macicy objawy wczesne również posiada – często jednak nie jesteśmy w stanie samodzielnie ich powiązać z tym zagrożeniem. Przede wszystkim zwrócić naszą uwagę zawsze musi krwawienie między miesiączkami. Nawet najdrobniejsza nieprawidłowość w tym zakresie to sygnał alarmujący. Oczywiście najczęściej przyczyna będzie błaha – nie zmienia to jednak faktu, że ewentualną diagnozę zawsze trzeba potwierdzić. Zwłaszcza wtedy, gdy problem trwa dłużej niż dwa lub trzy dni.

Inne wczesne objawy raka szyjki macicy to brunatne, nieprzyjemne upławy. Część kobiet ignoruje ten symptom, a czasami nawet przypisuje go niewystarczającej higienie. Upławy mogą mieć różną barwę i konsystencję. Za każdym razem wymagają one konsultacji lekarskiej bądź przynajmniej zastosowania środków higienicznych i farmakologicznych. Im ciemniejsze zabarwienie wydzieliny, tym jaśniej powinna świecić się nam lampka alarmowa.

Kiedy warto odwiedzić ginekologa

Część objawów można zaobserwować podczas stosunku seksualnego. Odczuwanie dyskomfortu, ból czy pieczenie może mieć rzecz jasna cały szereg powodów. Jeśli jednak sytuacja powtarza się podczas każdego zbliżenia z partnerem, powinniśmy zastanowić się nad głębszą analizą tego problemu. W tej sytuacji również należy podzielić się swoimi spostrzeżeniami z ginekologiem. Gdyby okazało się to potrzebne, zaleci on dalsze badania w celu zlokalizowania przyczyny dolegliwości.

Pewne dolegliwości odczuwać możemy również w trakcie oddawania moczu. Rak szyjki macicy wczesne objawy w tym przypadku daje rzadko, jednak taka sytuacja również może mieć miejsce. Rzecz jasna mało kto połączy tę kwestię z nowotworem. Zwłaszcza jednak wtedy, gdy symptomowi temu towarzyszą inne dolegliwości z wymienionych wcześniej, powinniśmy zastanowić się czy problem nie jest poważniejszy.

Inne objawy, takie jak na przykład ból w podbrzuszu, mogą świadczyć już o bardziej rozwiniętej chorobie. Oczywiście dużo częściej przyczyna okaże się błaha i łatwa do zwalczenia. Aby jednak nie zdawać się wyłącznie na ślepy los, warto działać i prowadzić regularne kontrole. Niebolesna i prosta cytologia powinna być wykonywana przynajmniej raz do roku, nawet wtedy, gdy nie odczuwamy żadnych dolegliwości.

2 replies on “Wczesne objawy raka szyjki macicy”

  1. gandzia pisze:

    Zawsze ból podczas stosunku powinien skłonić do jak najszybszej wizyty u ginekologa. I wcale nie chodzi o to, że musi to być objaw raka szyjki macicy, ale wielu innych dolegliwości i chorób, które mogą być o dziwo nawet znacznie bardziej groźne dla kobiety, niezależnie od tego czy jest młoda czy w średnim wieku.

  2. grill pisze:

    Wczesne objawy raka szyjki macicy są nie do rozpoznania dla osób, które tego nie robiły do tej pory nic w zakresie medycyny. Dlatego zostawmy takie rzeczy lekarzom, a nie zalecamy ciągle jakieś obserwacje swojego ciała i inne samobadania. Niech każdy zajmie się tym, na czym się zna najlepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 3 =